reklama

Bugár po roku o obeti. Po roku o Bugárovi nič netreba meniť

B. Bugár opätovne zdôrazňuje, že Most-Híd sa obetoval v prospech politickej stability. Táto argumentácia vyvolala spomienky na moje texty na jednom z webov spred roka. Na viacerých nie je treba nič meniť. Takže tu jeden z nich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Tak sa nám Béla Bugár nahneval, povedala posluhovačka Švejkovi, ktorý si hneď zrána, sediac ešte v posteli, natieral koleno masťou proti reumatizmu. A ktorého Bugára máte na mysli, pani Müllerová, pýtal sa Švejk, neprestávajúc si trieť svoje boľavé koleno. Ja totiž poznám dvoch Bugárov. Na jedného, ktorý pomáhal drogistovi Průšovi, sa dalo vždy spoľahnúť. Ten, keď mi sľúbil, že civilnému strážnikovi Breitschneiderovi v hostinci u Kalicha povie, že nebude robiť kamaráčaft s ľuďmi cisára pána, ktorí označia za klamárku slečnu Hedvigu, tak som si bol istý, že si jeho slová Breischneider nadlho zapamätá. Viacero rokov som ho nevidel. Až nedávno som ho znovu stretol. Ale už to nebol ten istý človek od drogistu, tohto som našiel pri zbieraní psích hovienok. Spomenul som mu, že Breitschneiderovi treba znovu povedať pravdu. Pani Müllerová, viete, čo mi povedal? Že sa starými vecami netreba zaoberať. A tak som radšej išiel tentoraz do hostinca sám, celou cestou som však rozmýšľal, ktorá je pravá Bugárova tvár.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bugár aj zablokoval rokovania  Prejdem teraz od parafrázy Haškovho románu a jeho švejkovčiny k slovenskej politickej realite. Aj ona už totiž pozná svojich dvoch Bugárov. Jedného ešte z roku 2006 ako lídra Strany maďarskej koalície, ktorá bola dve volebné obdobia súčasťou vládnej koalície. A druhého, ktorý v roku 2007 prehral s P. Csákym vnútrostranícke súperenie o predsednícky post a o dva roky neskôr založil nový politický subjekt Most-Híd. Ten prvý Béla v rozhovoroch nikdy neklopil oči, v politických rokovaniach bol tvrdý a neústupčivý, ale keď sa s ním niečo dohodlo, tak to potom naozaj platilo. Pamätám si na koaličné rokovania po voľbách v septembri 2002, keď vyjednávacia trojica SMK pri personálnej zostave vlády požadovala namiesto pozície podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny (počas vlády Dzurinda I ju vykonával P. Csáky) ďalšieho ministra. Celý týždeň boli koaličné rozhovory pre túto otázku zablokované. Až keď po týždni na ďalšom stretnutí vyjednávacích tímov vyslovil predseda ANO P. Rusko vetu, že jeho strana preberie zodpovednosť nad riešením rómskej problematiky, tak sa ľady pohli a líder SMK súhlasil s pozíciou podpredsedu vlády s tým, že do jeho kompetencie nebudú patriť Rómovia. Ešte v ten istý deň sa zrodila aj kompletná personálna vládna zostava. To je na pripomenutie príbeh, ktorý dáva obraz o tom, ako vážne treba brať slová B. Bugára k vyjednávacej pozícii Most-Híd v aktuálnej koalícii, keď vysvetľoval minimalistické požiadavky tým, že mohol vyskakovať iba do výšky získaných percent vo voľbách. Paradoxom tých čias pred štrnástimi rokmi zostal moment, že napokon riešenie rómskej problematiky predsa len zostalo podpredsedovi vlády za SMK. Spôsobilo to totiž nepochopenie odbornej verejnosti a médií, že vtedajšia koalícia chce zúžiť túto oblasť iba na riešenie kultúry. To bolo dôsledkom zlej medializácie po spomínanom rokovaní vyjednávacích tímov, keď lídri strán nedostatočne vysvetlili, že začlenenie rómskej problematiky pod ministerstvo kultúry neznamená zúženie riešenia iba na túto oblasť, ale je to iba vec rezortného členenia (z pohľadu ANO to bol jediný možný rezort, keďže okrem kultúry mala Aliancia už iba ministerstvo hospodárstva a zdravotníctva).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Boj o rezorty s európskymi dotáciami Nezvyk odbornej verejnosti, že by sa rómska problematika v celej svojej šírke mohla riešiť aj z organizačnej zložky rezortu kultúry, tak ako z organizačnej zložky administratívy podpredsedu vlády, spôsobil, že napokon táto oblasť opätovne zostala v kompetencii P. Csákyho. Celý spomínaný príbeh je však aj potvrdením toho, že politickým stranám, zastupujúcim maďarskú národnostnú menšiu, nešlo o menšiny všeobecne, ale vždy najmä o zabezpečenie riešenia tej vlastnej, vtedy v roku 2002 sa to okrem toho prejavilo požiadavkou na pozíciu štátnych tajomníkov na ministerstve kultúry a ministerstve školstva. A keď si všimnete všetky obdobia, v ktorých bola strana zastupujúca maďarskú menšinu vo vláde, tak zistíte, že rezorty, ktoré obsadzovala, boli vždy tie eurofondové. V prvej vláde M. Dzurindu ministerstvo životného prostredia (L. Miklós) a ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (I. Harna), v druhej Dzurindovej vláde opäť životné prostredie (L. Miklós), znova výstavba (L. Gyurovszky) a keďže vládu tvorilo menej strán ako v predchádzajúcich štyroch rokoch, tak ešte aj rezort pôdohospodárstva (Z. Simon). Vo vláde I. Radičovej znova životné prostredie (J. Nagy) a ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (Z. Simon). Pamätníci rokovaní o personálnom zostavení tejto vlády aj po rokoch zdôrazňujú, že B. Bugár tvrdo bojoval o rezorty s európskymi dotáciami, pozíciu podpredsedu vlády pre menšiny a ľudské práva (R. Chmel) mu doslova ostatní účastníci vyjednávaní o novej vláde museli vnútiť. A v najnovšej vláde Fico III je to ako cez kopírovací papier životné prostredie (L. Solymos). To, že druhým rezortom nie je pôdohospodárstvo, spôsobila nepochybne len silná pozícia L. Žitňanskej v štruktúre strany, takže obísť sa nedal rezort spravodlivosti. P. S. Aktuálny dodatok po roku: Obsadenie pozície ministra dopravy Á. Ersékom po stratenej Sieti len potvrdzuje spomínaný postoj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo vlastne nahnevalo predsedu Most-Híd? V relácii RTVS O 5 minút 12 poznámka šéfa NOVA D. Lipšica, že aj tým, čo je v pozadí vzniku novej vládnej koalície, sa o nej môže hovoriť ako o zlepenci oligarchov. A pred kamerami vznikla nasledujúca výmena názorov. B. Bugár: „Ak hovoríte o zlepenci oligarchov, tak musím vám povedať, že dávajte si pozor na jazyk. Ak mňa považujete za oligarchu, tak môžete mať obrovské problémy. To vám teraz hovorím.“ D. Lipšic: „Zdôrazním to ešte raz. Áno, podľa mojej mienky, táto vláda je zlepencom oligarchov. Robte, čo uznáte za vhodné. Tá vláda nevznikala...“ B. Bugár: „Ste chorý človek, bohužiaľ...“ D. Lipšic: Pán Bugár, poznáme sa nejakú dobu. Ja viem, aké pomery sú v slovenskej politike. Ak máte pocit, že to nie je pravda, kľudne dajte žalobu. Budete v partii väčšiny finančných skupín a mafie, ktorí na mňa žaloby podali. Smelo do toho.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neviem, či sa šéf Most-Híd odhodlá tentoraz k žalobe, jednu neúspešnú, v ktorej išlo o podobný obsah vypovedaných slov, už totiž skúsil. Bolo to ešte pred voľbami v roku 2010, keď niekdajší predseda SMK P. Csáky (v súčasnosti europoslanec), ktorý v roku 2007 B. Bugára nahradil v pozícii lídra, na adresu svojho predchodcu a jeho novej strany povedal, že „Most-Híd bol založený na základe záujmov SMER-SD a maďarských podnikateľov. Dokument Gorila len potvrdzuje moju argumentáciu, keďže meno Bugára a ďalších ľudí sa nachádza v tomto dokumente, ale zo súčasnej SMK nikto.“ Okresný a krajský súd rozhodovali v Bugárovej žalobe na ochranu osobnosti od roku 2010 celkom štyri razy, v júni 2013 naposledy, vždy ju zamietli v plnom rozsahu. Po poslednom rozsudku P. Csáky pred médiami v podstate zopakoval na Bugárovu adresu slová, že „strana Most-Híd je stranou ekonomických a politických tunelárov a že Bugár vlastní kaštiele na Žitnom ostrove“.

Ekonomické kruhy v pozadí  Politické prostredie, zastupujúce maďarskú menšinu, sa dlhé roky odlišovalo od toho slovenského v podstate iba v jednej veci. Vnútorné rozpory veľmi dobre skrývali, rôznosť názorov z tohto prostredia sa na verejnosť dostávala minimálne. Kým slovenské strany boli ako meňavky, ktoré sa neustále rozmnožujú, tak menšinoví Maďari sa dávali dovedna, čo spôsobil aj vplyv Mečiarovho volebného zákona. Pred voľbami v roku 1998 sa kresťanskí demokrati z MKDH, liberáli z MOS a nacionalisti z Durayovho Spolužitia zlúčili pod jednu strechu Strany maďarskej koalície a v nej vystupovali názorovo jednoliato. Bugárova prehra na straníckom sneme v apríli 2007 však tú jednoliatosť naštrbila. O dva roky neskôr, v máji 2009, pred rozpadom SMK a vznikajúcimi úvahami o vzniku novej strany pod vedením B. Bugára uverejnila redakcia časopisu .týždeň analýzu situácie, v ktorej o záujmoch v pozadí vzniku nového politického subjektu, okrem iného konštatovala: „Na vznik novej strany tlačia tri skupiny ľudí. Prvú tvorí Z. Simon, hybný motor projektu. Druhou skupinou sú ekonomické kruhy v pozadí. Maďarskí biznismeni sú z novej SMK znechutení, pretože im je jasné, že pre Slovákov odstrašujúci tandem Csáky-Duray si R. Fico vezme do budúcej vlády len v prípade najväčšej núdze. Ide najmä o prístup k eurofondom, vládnym zákazkám, tendrom. Treťou skupinou sú maďarskí liberálni intelektuáli, ktorí dlho snívali sen o SMK bez Duraya, o SMK, pre ktorú bude občiansky princíp viac ako `hejmaďarstvo`.“

Zlodejstvo nazýva zlodejstvom, zradu nazýva zradou. Bugárove aktuálne hnevanie sa na D. Lipšica, rozhodnutie, že skončil s I. Matovičom, či označovanie médií ako vinníka vzniku povolebnej situácie, sú iba zástupnou zásterkou, pretože vecné argumenty 26 rokov jeho pôsobenia v politike hovoria jednoznačne. Zapadá do vytvoreného súkolia uplatňovania moci, s ktorým voliči vyjadrili nespokojnosť. V rozprave k programovému vyhláseniu vlády B. Bugár konštatoval, že D. Lipšic, I. Matovič a niektorí ich kolegovia šíria nenávisť. "Je ťažké to vôbec hodnotiť. Preto som sa rozhodol, že s Matovičom končím. Aj keď príde s najlepším nápadom, u mňa skončil. V ničom sa nelíši od nacionalistov ani extrémistov, je možno ešte nebezpečnejší, lebo je aj predstaviteľom konšpiračných teórií,“ uviedol líder Most-Híd. Pozrel som si obidve vystúpenia I. Matoviča v rozprave k vládnemu programu aj všetky jeho faktické poznámky. Nebolo v nich nič, čo by líder hnutia OĽaNO nepoužíval v diskusii na pôde parlamentu aj predtým. Áno, určite nemá ten uhladený jazyk politikov, ktorí sa pohybujú 26 rokov v porevolučnom období v slovenskej politike. I. Matovič nazýva veci tak, ako reálne vyzerajú. Zlodejstvo nazýva zlodejstvom, zradu nazýva zradou. Tentoraz poukázal aj na fakt, že Poľnohospodárska platobná agentúra odsúhlasila stovky zmlúv ako nenávratné pôžičky na milióny eur, hoci ešte poslanci novej koalície neschválili program novej vlády.Ich skutočný cieľ je 15 mld. eur eurofondov, ktoré sa začali čerpať práve teraz tými príkladmi, ktoré som povedal. A takto ich budú čerpať všetky a vy im budete robiť iba alibi, ale história sa na vás bude pozerať ako na tých, ktorí ste to umožnili... Nikto z vašich voličov vás nevolil preto ani v Sieti, ani v Moste-Híd, aby ste asistovali týmto zlodejom, ktorí si robia zálusk na posledné eurofondy, ktoré Slovensko dostane... Keď vás predseda Siete oblbuje tým, že predsa sme nemohli mať viac ako jedného ministra, je to hlúposť. Keď vás predseda Bugár oblbuje tým, že to je adekvátne nášmu výtlaku, je to hlúposť. Včera som volal s Jánom Figeľom a povedal mi, že v roku 2010 mu osobne Robert Fico ponúkol polovičku miest vo vláde, ak KDH zradí a pôjde so stranou SMER a nepôjde do koalície s Radičovou. Vám ponúkol odrobinky a robia si z vás posmech,“ konštatoval I. Matovič v parlamentnom pléne. P. S. Aktuálny dodatok po roku: Práve Poľnohospodárska platobná agentúra, ktorú vlani v marci spomínal I. Matovič, sa stala dejiskom najnovšej korupčnej kauzy

Zbytočné je skrývať to, čo sa skryť nedá!  Keď som posudzoval všetky jeho vystúpenia, prišiel som k jedinému záveru. Že B. Bugára nahnevala nahlas už niekoľko razy vyslovená pravda. Svojho času P. Csákym, teraz najnovšie D. Lipšicom, či I. Matovičom. Politický život B. Bugára od roku 1990, keď sa stal predsedom MKDH, je príbehom politika, ktorý sa nevymyká ničím v porovnaní s tými v slovenských politických stranách, ktorí pomáhali vytvárať kritizovaný systém. Prieskum, ktorý dáva pred seba ako štít, že 72 percent voličov Most-Híd je spokojných s postupom strany po voľbách, má podľa hodnotiaceho úsudku autora tohto textu výrazne účelový aspekt, podobne, ako mal ten zadaný agentúrou SITA týždeň po voľbách, ktorý tiež najväčším percentom označoval, že ľudia chcú dohodu na vláde, ale pre respondentov neponúkal všetky možné varianty povolebného vývoja, iba možnosť dvoch koalícií. Pre predsedu Most-Híd platí poučenie, ktoré vyplýva z Ezopovej bájky o pastierovi a koze. Keď sa začalo zvečerievať, pastier pobiehal po svahu a zháňal kozy. Keď sa mu podarilo zohnať stádo, zistil, že jedna koza chýba. Po dlhšom hľadaní ju zbadal a začal ju volať. Koza však vôbec nereagovala. Pastier vzal kameň a hodil ho do kozy. Žiaľ, trafil jej roh a kus z neho odlomil. Pastier začal nariekať a prosiť kozu, aby neprezradila gazdovi, čo urobil. Koza mu však odpovedala: „Ty si hlúpy pastier. Nevidíš, že zlomený roh gazdovi prezradí, čo sa stalo? A teraz to poučenie: Zbytočné je skrývať to, čo sa skryť nedá!

A skryť sa nedá, že táto koalícia vznikla najmä z chladného kalkulu politických strán, ktorého výsledkom má byť stabilita naďalej podporujúca vytvorenú pavučinu oligarchicko-partokraticko-korupčného systému

Ľubomír Lintner

Ľubomír Lintner

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po pôsobení vo všetkých typoch médií a politike som teraz už dôchodcom, ale nechcem zanevrieť na žurnalistiku, dianie v spoločnosti a médiách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu