reklama

Hra mocných a zodpovednosť novinárov

V súvislosti so zverejňovaním informácií o tzv. prevrate v Turecku sa v médiách opakuje nesprávny prístup, podobný tomu, ako to bolo pri konflikte na Ukrajine a minuloročnom exode utečencov cez Balkán.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Všetky tie udalosti boli totiž poznamenané značnou dávkou dezinformácií a propagandy a pri takýchto udalostiach je dôležité mať v redakcii ľudí, ktorí udalosť sledujú permanentne a vedia ich dať do súvislosti. Napríklad v televíznych Správach RTVS začali prezentovať citáciu tureckého prezidenta Erdogana z rozhovoru pre CNN, že pri pokuse o prevrat len tesne unikol smrti. Citácia zo správy ČTK: "Erdogan v rozhovore povedal, že pučisti v piatok vtrhli do hotela, kde býval počas dovolenky so svojou rodinou, a zabili dvoch z jeho osobných strážcov. „Keby som tam zostal o desať, pätnásť minút dlhšie, tak by ma buď zabili, alebo zajali,“ povedal." Domnievam sa, že informácie o tzv. prevrate v Turecku by sa nemali mechanicky preberať z agentúr, ale mali by sa dávať do kontextu s doteraz uverejnenými informáciami. Napríklad včera uverejnili spravodajské weby nasledujúcu informáciu:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Erdogan sa mal krátko pred pokusom o prevrat nachádzať v hoteli v mesta Marmaris. Pučisti, ktorí za ním vyslali tri vrtuľníky, sa ale s hlavou štátu minuli. Vo vrtuľníkoch bolo približne 40 vojakov, ktorí zviedli boj už len s časťou jeho ochranky.

Tureckého prezidenta podľa miestnych novín Hurriyet totiž varovali ešte pred začiatkom vypuknutia puču. Malo sa tak stať asi hodinu pred začiatkom akcie. Erdogan mal teda dostatok času presunúť sa do bezpečia a zároveň aktivizovať svojich verných spojencov.

„Ste náš legitímny prezident. Budem stáť na vašej strane. Deje sa obrovský prevrat a situácia v Ankare je mimo našej kontroly. Príďte do Istanbulu a ja vám zabezpečím prístup k infraštruktúre,“ cituje middleeasteye.net slová, ktoré mal povedať Erdoganovi prvý veliteľ tureckej armády Umit Dundar."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Čiže spomínaná uverejnená správa by sa mala minimálne konfrontovať s tou zo včera. Ak sa uverejní, že Erdogan uviedol pre CNN, že "len tesne unikol smrti, tak za tým by sa malo objektívne dodať, že jedny z miestnych tureckých novín Hurriyet pritom uviedli informáciu, že tureckého prezidenta varovali ešte pred začiatkom vypuknutia prevratu, malo sa stať asi hodinu pred začiatkom akcie. Stránka middleeasteyte.net cituje slová prvého veliteľa tureckej armády Umita Dundara, ktorý žiadal, aby Erdogan priletel do Istanbulu, kde mu zabezpečí prístup k infraštruktúre. Rebeli k hotelu v meste Marmaris, kde sa prezident pôvodne zdržiaval, vyslali tri vrtuľníky, ale vojaci zviedli boj už len s časťou prezidentovej ochranky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

V redakciách sa zabúda, že udalosti súčasnosti sú poznamenané v rámci hybridnej vojny aj dezinformáciami a propagandou, preto je dôležité nepreberať všetko automaticky, ale s kritickým prístupom a bez povrchnosti. Áno, je to veľmi náročné, ale taká je súčasná žurnalistika a súčasná generácia novinárov by nemala rezignovať na náročnosť a dávať priestor povrchnosti. Podľa tých dvoch postojov umožňujú totiž buď vyhrávať propagande a predstavám politikov v ich hre pri zneužití moci alebo majú možnosť tomu, čo najviac brániť.

Ľubomír Lintner

Ľubomír Lintner

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po pôsobení vo všetkých typoch médií a politike som teraz už dôchodcom, ale nechcem zanevrieť na žurnalistiku, dianie v spoločnosti a médiách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu