reklama

Moc a novinári II.(dokončenie)

V súvislosti s rozhodnutím vedenia RTVS zrušiť publicistickú reláciu Doslova, ktorá sa vysielala na Dvojke, som ešte na začiatku decembra 2012 napísal obsiahly mail generálnemu riaditeľovi V. Mikovi. Upozornil som ho aj na moment, ktorý súvisí s oplyvňovaním média zo strany politickej moci. Komunikačné odbory ministerstiev a tlačové odbory politických centrál sa v posledných rokoch veľmi intenzívne dostávajú do pozície, keď majú výraznú snahu určovať dramaturgiu a obsah spravodajských šotov a publicistických relácií protredníctvom výberu uvolňovaných informácií a určovaním personálneho obsadenia diskusných relácií. Najmä dramaturgovia diskusných relácií sú niekedy pod tlakom, ako zabezpečiť účasť tých ľudí, ktorí sú k danej téme najkompetentnejší, pretože pracovníci komunikačných odborov rezortov a tlačových odborov politických centrál sa snažia určiť, kto s kým bude vlastne v danej relácii diskutovať. Ak sa takýmto snahám neurobí jednoznačná hrádza veľmi principálnym postojom vedúcich pracovníkov média až do využitia fenoménu „prázdneho kresla", tak slovenska žurnalistika bude naďalej na zostupnej trajektórii kvality a zvyšujúceho sa politického ovplyvňovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Rozhodnutie o zrušení relácie Doslova sa začalo odvíjať od chvíle, keď bola jej témou unitarizácia zdravotného poistenia. Priebeh sa nepáčil ministerke zdravotníctva Z. Zvolenskej, ktorá moderátorku A. Paulínyovú a dramaturgiu obvinila z jednostranosti, vzápätí komunikačný odbor poslal sťažnosť nielen riaditeľovi V. Mikovi, ale dal aj podnet Rade pre vysielanie a retransmisiu (RVR). V súvislosti s uvedenou sťažnosťou som V. Miku, ale aj členov RVR upozornil na skutočnosť, že podnet na RVR podáva komunikačný odbor ministerstva. To považujem za absolútne nenáležité. Namiesto analýzy mediálneho výstupu zástupcu ministerstva v spomínanej relácii sa totiž komunikačný odbor stal hodnotiteľom práce moderátorky, dramaturgie a obsahu relácie. To však v plnom rozsahu patrí do pôsobnosti vedúcich pracovníkov konkrétneho média, konkrétneho výrobného centra. Reťazec, keď komunikačný odbor vytvára komplikácie už pri príprave relácie a následne po nej je iniciátorom sťažnosti na odvysielanú reláciu, je účelovým konaním so snahou zasahovať politicky do prostredia tvorby publicistiky v konkrétnom médiu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A o istej závislosti niektorých členov RVR ma presvedčili ich postoje, keď prerokovávali sťažnosť na reláciu Doslova. Väčšinovým hlasovaním členovia RVR (8 ku 1)) zo dňa 29. 1. 2013 rozhodli začať konanie vo veci podanej sťažnosti, napriek tomu, že aj v odbornom Pracovnom poklade, ktorý pripravila Kancelária RVR k uvedenej sťažnosti sa uvádza o.i. : „Moderátorka poskytla dostatok priestoru hosťom prezentujúcim výhody unitárneho systému, aby tento systém obhájili, aby reagovali na otázky hostí, či na kritiku spoludiskutérov. To, že svoj mediálny priestor nie vždy zmysluplne a efektívne využili, už nie je chybou tvorcov programu..."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Členovia RVR sa k relácii k spomínanej relácii Doslova (vedenie RTVS rozhodlo ešte v decembri 2012 o jej zrušení) vrátili po ďalších 4 mesiacoch (12.6.2013). Zhodou okolností v rovnaký deň bola v programe aj sťažnosť na reláciu Téma dňa, ktorú v TA3 moderuje Peter Bielik. Išlo o jeho diskusiu s poslancom D. Lipšicom. Tí, čo ovládajú zásady diskusie, musia priznať, že P. Bielik (osobne ho považujem za veľmi kvalitného moderátora) v spomínanej relácii jasne porušil zásady nestrannosti. Členovia RVR však v jeho prístupe chybu nevideli, v moderovaní A. Paulínyovej v relácii Doslova áno. Pritom uvedená relácia Doslova o unitarizácii zdravotného poistenia bola v trojici najlepších v novinárskej súťaži nadácie Otvorená spoločnosť. RVR je zahltená množstvom sťažností na reportáže v spravodajstve a publicisticke vo všetkých celoplošných elektronických médiách. Členovia RVR by si mali všímať, či tie podania nedávajú zainteresované strany účelovo, aby aj takouto cestou vytvárali nepatričný tlak na tvorcov a zároveň by si mali uvedomiť, že ich rozhodovanie a postihy v konkrétnej veci môžu mať výrazné dôsledky na postoje manažmentov médií na vytváranie prietoru najmä pre investigatívnu publicistiku a aj na vznik autocenzúry samotných tvorcov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šéfovia si jednoducho povedia: Načo si vytvárať problémy s mocou? To môže priniesť obmedzenie reklamy. V prípade verejnoprávneho média to môže znamenať limitovanie finančných prostriedkov v zmluve so štátom, či zníženie ochoty politickej moci zvýšiť koncesie, hoci je to absolútne nutné riešenie pre udržanie postavenia média verejnej služby v duálnom systéme.

Tu je dobré pripomenúť postoj súčasného generálneho riaditeľa RTVS V. Miku z obdobia konca jeho pôsobenia na vrcholovej pozícii v Markíze, keď sa manažment najsledovanejšej televízie rozhodol zrušiť publicistickú reláciu Paľba. V. Mika vtedy na margo rozhodnutia poznamenal, že „investigatívnu žurnalistiku položila na lopatky nová legislatíva týkajúca sa ochrany osobnosti, ktorú zaviedla politická moc. Hrozbou pre novinárov, redakciu a vydavateľa sa stali možné ekonomické dôsledky súdnych procesov, ku ktorým nová zákonná úprava otvorila cestu". Nuž a stačí si uvedomiť, ako sa rozmohli súdne podania na médiá. A pri stave v slovenskej justícii žurnalistika začala ťahať za kratší koniec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenská žurnalistika sa nedá odtrhnúť od celkového diania v spoločnosti. Ak sa však bude prehlbovať jej závislosť od politickej a ekonomickej moci, bude sa znižovať latka demokracie. Na záver sa vraciam ku K. Hvížďalovi. V roku 2007 v Respekte napísal: „Čím viac si politici média uzurpujú, tak prestávajú plniť kontrolnú funkciu, otvárajú väčšie možnosti pre všetky druhy korupcie, čo však politiku degraduje." Otázkou je, kedy si to uvedomí volič. Moc sa spolieha na to, že ten slovenský väčšinovo ešte dlho nie.

Ľubomír Lintner

Ľubomír Lintner

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po pôsobení vo všetkých typoch médií a politike som teraz už dôchodcom, ale nechcem zanevrieť na žurnalistiku, dianie v spoločnosti a médiách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu