reklama

Tajná služba (Krotenie zdivočených slonov) II. dokončenie

Môžu politici o slovenskej demokracii hovoriť čokoľvek, pravda je taká, že posudzovanie stupňa kvality demokracie sa odvíja aj od efektívneho a zároveň legitímneho variantu fungovania tajných služieb. A všetci, čo si nezatvárame oči pred realitou vieme, koľko závažných prípadov nelegitímnych zásahov tajných služieb do politiky za dvadsaťročie samostatnosti bolo a aká je efektívnosť kontrolných mechanizmov. Napokon aktuálna kauza vo Vojenskom spravodajstve je čerstvým príkladom. Pritom netreba vymyšľať nič nové. Mechanizmy v Nemecku, Holandsku či V. Británii stačí iba prevziať. Na to by však musela byť politická vôľa. A vnímajúc pondelkovú diskusiu poslancov v parlamente nič nenaznačuje, že sa takáto vôľa nájde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

A preto by sme nemali stratiť kritické myslenie.   Ono je totiž veľmi dôležité v tej hre mocných s manipuláciou nášho vedomia.  Technický pokrok nič nezmenil na existencii klamstva, naďalej treba počítať  s polovičnými pravdami, ľsťou, úskokom, lišiackosťou, prefíkanosťou i závisťou.  Neustále treba myslieť na múdrosť gréckeho filozofa Sokrata, ktorý odporúča  pre nájdenie pravdy prepúšťať každú informáciu cez tri filtre: sito spravodlivosti a pravdy, sito dobra a sito potrebnosti a užitočnosti.   História činnosti tajných služieb nás už dosť poučila. Radšej si vždy položme otázku,  či je konkrétna informácia pravdivá, či sa ňou sleduje dobro a či má pre nás užitočnú  cenu?  A tak posudzujme výpovede tých (Suchodolinský, Macko), ktorí hovoria  o tunelovaní  Vojenského spravodajstva a tých, ktorí takýchto ľudí nazývajú zločincami  (poslanec Martvoň).  Potom nás niekto len tak ľahko nenachytá.  Na margo postupu dôstojníkov Vojenského  spravodajstva som v jednej odbornej  práci ( tu) našiel aj termín whistleblowing. "O značuje prípady,  kedy príslušník,  ktorý je presvedčený o tom, že služba svojím  konaním porušuje zákon,  nahlási toto konanie externým kontrolným orgánom – najčastejšie  na parlamentnej  úrovni. V niektorých krajinách sú vytvorené mechanizmy, ktoré majú nahlasovateľom  zabezpečiť ochranu pred nátlakom alebo ujmou zo strany spravodajskej služby alebo  exekutívy  a zároveň sa následne zaoberajú vyšetrením nahláseného prípadu.  Vo výhodnej pozícii pre zvládanie  takýchto sťažností sú najmä expertné apolitické  kontrolné  výbory, pretože parlamentné kontrolné  výbory sú obsadené aj koaličnými  poslancami, ktorí  by mohli mať záujem nahlasovateľa odhaliť  exekutíve. Ak takéto  mechanizmy vytvorené  nie sú, alebo chýba dôvera v ich efektivitu a nezávislosť,  j e niekedy poslednou možnosťou,  ktorú sa nahlasovatelia rozhodnú využiť, zverejnenie  utajených  informácií  – najčastejšie prostredníctvom médií." Nebol to teda postup  dôstojníkov Vojenského  spravodajstva aktom bezmoci?

Ľubomír Lintner

Ľubomír Lintner

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po pôsobení vo všetkých typoch médií a politike som teraz už dôchodcom, ale nechcem zanevrieť na žurnalistiku, dianie v spoločnosti a médiách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu