SME ako trhovisko?

Autor: Ľubomír Lintner | 22.3.2013 o 1:31 | (upravené 22.3.2013 o 1:44) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  1362x

Nebudem to skrývať, denník SME znamená v mojej novinárskej profesionálnej kariére veľmi veľa. Nielen preto, že mi v novembri 1993 Karol Ježík poskytol pracovnú možnosť v období, keď vtedajšia mečiarovská moc dotlačila riaditeľa Slovenského rozhlasu V. Štefka odvolať ma z pozície šéfredaktora redakcie spravodajstva a publicistiky (paradoxom bolo, že takmer do roka a do dňa, počas onej povestnej parlamentnej noci z 3. na 4. novembra 1994 vracajúcajúca sa moc Mečiara poslala k vode aj V. Štefka), ale najmä preto, lebo obdobie pôsobenia v denníku SME považujem za dôležité najmä z pohľadu možnosti slobodne písať.

 

Bolo to obdobie, keď noviny a novinári pocítili vzrastajúci tlak moci so snahou potlačiť kritickosť a mediálnu slobodu. Prirodzene aj z pohľadu profesionáleho rastu to bol prínos, veď mať možnosť tvoriť v time s R. Kotianom, I. Šulajterom, J. Fullem, M. Bednárom, neskôr s. M. Leškom či J. Gembickým, v tvorivých diskusiách so samotným K. Ježíkom, bolo naozaj motivujúce. V time spomínaných naozaj novinársky silných osobností bolo prirodzene v konkrétnych situáciách viacero názorov, ale po diskusii sa v samotných novinách čierne na bielom ocitol napokon názor reprezentujúci denník SME.

Domnievam sa, že mienkotvorný denník má síce na svojich stránkach poskytovať rozmanitosť názorov k danej situácii či problému, najmä keď sa týka politického vývoja, ale zároveň si myslím, že tá rozmanistosť nemá vznikať rozličnými názormi kmeňových komentátorov denníka. Prečo o tom píšem? V posledných dňoch ma totiž v tomto zmysle zarazili tri komentáre: Vy zvoľte prokurátora (L. Fila, 15.3.), Zaplaťme si prokurátora (P. Schutz, 19.3.), Prokurátor na nezaplatenie (L. Fila, 21.3.). V aktuálnej situácii okolo podivne zvoleného (voľba však uznaná Ústavnym súdom ako súladná s ústavou) a prezidentom nevymenovaného J. Čentéša začal L. Fila uvažovať nad možnosťou priamej voľby generálneho prokurátora občanmi, vzápätí P. Schutz túto ideu spochybňuje, aby následne opätovne L. Fila poukázal na pozitíva. Priznám sa, že v tomto redakčnom súboji som názorovo na strane L. Filu, aj keď pri súčasnej politickej konštelácii je to idea, ktorá nemá šancu presadiť sa. Ale ktovie…? Za pár mesiacov možno už bude chaos okolo nevymenovaného generálneho prokurátora taký veľký, že to začne trápiť v širšom meradle aj občiansku verejnosť, ktorá v týchto dňoch je upriamená skôr na ekonomické okolnosti vlastného života ako okolnosti politické, a dotlačí politické elity k riešeniu aj v zmysle Filových postojov.

Ale späť k meritu veci. V situácii, ktorá naozaj už ohrozuje právne základy demokracie (mám na mysli celý ten priebeh kauzy od piatka 22. novembra 2010, keď poslanec SDKÚ-DS S. Janiš navrhol za kandidáta D. Trnku až po tento utorok 19. marca 2013, keď J. Čentéš vzniesol námietku predpojatosti voči predsedníčke ÚS I. Macejkovej), by som čakal od mienkotvorného denníka, ako ja vnímam SME, že mi ponúkne postoj, ktorý budem vnímať jednoznačne: takto to vidí SME. Tá názorová rozmanitosť nech vzniká po následných postojoch politikov a právnikov, ktorým treba dať priestor, ale podľa môjho názoru by bolo novinársky profesionálne, keby som ako čitateľ vedel postoj novín. Profesionálne noviny by nemali pôsobiť ako trhovisko, kde sa hádajú samotné trhovníčky.

A ktovie či nenastal čas, aby z takých novín, akými sú SME, nezaznel už hlas vrátiť sa na začiatok a vyzvať politické elity v celom spektre, aby sa dohodli na novom mene. Možno je to priechodnejšia idea ako priama voľba. Pokračovanie toho, čo sa deje, totiž slovenskej demokracii nepomôže.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?