Keď štát (minister) dostane sám seba do kúta!

Autor: Ľubomír Lintner | 29.3.2012 o 8:40 | Karma článku: 9,70 | Prečítané:  1920x

Meteorológovia a hydrológovia hovoria, že marec 2012 sa stane po mnohých desiatkach rokov najsuchším mesiacom. Mnohí ľudia si to však neuvedomujú a svojou nedbanlivosťou (vypaľovaním trávy a odhodením ešte horiaceho ohorka) spôsobujú veľké škody. V tomto prípade popri človeku je tak trochu na príčine aj samotná príroda. V našom vnútropolitckom dianí však novú vládu čakajú dva výrazné požiare, ktoré uhasiť bude veľmi ťažké. Tie totiž nemá na svedomí sucho.

 

Na uhasenie požiaru suchej trávy, lesa (aj Krásnej Hôrky), hoci s hasičskou námahou, ale predsa len stačí voda. Tá však určite nepomôže napraviť aktuálnu horiacu situáciu vo Finančnej správe a v zdravotníctve. Situácia je v spomínaných oblastiach naozaj alarmujúca a s dávkou čierneho humoru by sa dalo konštatovať, že riešením by bolo cunami - po ňom by sa totiž mohlo začať na zelenej lúke. V našom prípade to však nie je možné. Dnes chcem pár myšlienok venovať zdravotníctvu, pretože ten začarovaný kruh, ktorého fragmenty môžme každý deň sledovať v spravodajstve, začína byť desivý.

Začína byť teraz už jedno, či viac budeme viniť odborárov-lekárov na čele s ich vtedajším šéfom Kollárom alebo zdravotné sestry na čele s ich prezidentkou Lévyovou, že spustili akcie na zvyšenie svojich platov vo veľmi zlom období pre štát. Z pohľadu vyššieho princípu morálneho by sa dalo konštatovať, že lepšie sa zachovali zdravotné sestry, ktorých vyjednávací proces mal aspoň atribúty slušnosti. V prípade lekárov-odborárov to však bol hrubý nátlak a zneužitie špecifického lekárskeho povolania. Nemôže nikto spochybniť samotný cieľ, ktorým bola prirodzena snaha o navýšenia platov, ktoré sú veľmi nízke. Nepochybne sa však dá spochybniť časový moment. Nuž ale profesijné skupiny majú právo zabojovať o svoje mzdy.

Čo však urobil v tomto prípade štát, zastúpený ministrom, premiérkou a v konečnom stupni poslancami pri schvaľovaní zákona?

V čase politického chaosu po páde vlády, v snahe radšej nič nepokaziť pred voličmi, všetci schovali hlavu do piesku pred reálnym stavom, ktorým je nedostatok financií. V januári na zvýšenie prvej etapy platov lekárov sa financie ešte ako tak „nahrabali". Rozhodnutie v rýchlom slede za sebou zvýšiť platy lekárov a zdravotných sestier dostalo zdravotnícke zariadenia doslova do hamletovskej pozície: Byť či nebyť? Manažment nemocníc v snahe zachrániť život zdravotníckeho zariadenia tlačí sestry do podpisu dodatkov zmlúv. Sestry namietajú, že ide o porušovanie základných ústavných a ľudských práv, Zákonníka práce a ich zneužívanie ako lacnej pracovnej sily. A napokon viacerí manažéri hovoria, že ide o porušenie ústavy, podľa nich totiž vzniknutú situáciu spôsobila nová legislatíva, ktorá na jednej strane priznáva sestrám určenú minimálnu mzdu, ale na strane druhej na to nezabezpečuje adekvátne úhrady od zdravotných poisťovní. „Nie je predsa možné, aby zákon vnášal do podnikania, ale aj normálnych medziľudských vzťahov takýto neriešiteľný rozpor. Je to v rozpore nielen s normálnym zdravým rozumom, ale aj v rozpore s pravidlami podnikania," citoval portál pravda.sk Radoslava Bardúna, hlavného akcionára Nemocnice v Malackách.

Je to doslova začarovaný kruh. Keby sme chceli uvedený problém personifikovať, nie problém ukázať prstom na hlavného vinníka - ministra Ivana Uhliarika. Dal sa zatlačiť do kúta pri vyjednávaní s odborármi-lekármi, pripravil legislatívu na zvýšenie miezd pre lekárov aj sestry, ktorá však nie je krytá financiami. Minister si dal v stredu na Úrade vlády slávnostné rozlúčkové menu, ale už dlhšie ho nie je vôbec počuť, ako aktuálnu situáciu vyriešiť. Pamätáme si ešte jeho slová, že financie sú zabezpečené. Najvyšší manažér zdravotníctva dostal v tomto prípade štát doslova do kúta. Keby boli bývali voľby po prvom apríli, tak možno KDH, ktoré uvedeného „manažéra" nominovalo, by nedostalo ani onú povestnú osmičku.

Tento oheň sa sa už prudko rozhorel! Čo ho môže uhasiť?

Nová ministerka bude mať síce k dispozícii 50- miliónovú rezervu, ale tá stačiť nebude. Nepochybne pod spoločenským a politickým tlakom niečo ešte „pustia" zdravotné poisťovne, ale ani to stačiť nebude. A tak na rad príde moment, ktorý už v niektorých zdravotníckych zariadeniach začali uplatňovať. Prídeš k lekárovi, hneďdáš 1€. Tá povestná Zajacova dvadsaťkorunáčka (teraz by to bolo cca 66 centov) ešte napokon bude spomínaná v dobrom. A to len preto, že všetci, čo sa okolo zvýšenia platov lekárov a sestier točili nedocenili jeden moment - zodpovednosť! A štát tak dostali do kúta! Na Slovensku je to (ešte stále) tak!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?