reklama

Niekoľko viet na obranu L. Nicholsonovej

K hlasom, že podpredsedníčka NR SR L. Nicholsonová flagrantným spôsobom porušila Ústavu Slovenskej republiky a nie je spôsobila zastávať vysokú štátnu funkciu treba uviesť niekoľko skutočností a pripomenúť aspoň niekoľko faktov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

V slede udalostí, ktoré som zaznamenal ako novinár, sa v slovenskom parlamente od 17. júla 1992 od hlasovania o Deklarácii zvrchovanosti SR udialo toľko závažnejších udalostí, ktoré boli v rozpore so spôsobilosťou zastávať vysoku štátnu funkciu, že Nicholsonovej počínanie by som zaradil úplne na koniec v poradí... Na prvom mieste je nepochybne podpis P. Pašku pod textom zákona, ktorý nebol v danej verzii schválený. A ako je známe, P. Paška pri svojom prvom pontifikáte z funkcie pre daný moment neodstúpil a ani nebol odvolaný. Na druhom miest je nepochybne I. Gašparovič, ktorý ako predseda parlamentu a v danej chvíli predsedajúci schôdze umožnil schvaľovanie uznesenia o vylúčení poslanca F. Gauliedera z parlamentu, hoci sám sa pri tom hlasovaní zdržal. Vieme, že Ústavný súd konštatoval, že práva poslanca F. Gauliedera boli porušené. A ak A. Hrnčiar L. Nicholsonovú poveril vedením schôdze (čo za daných okolností a z pohľadu posúdenia Hrnčiarovej a Nicholsonovej argumentácie som presvedčený, že sa udialo), tak sa v rebríčku porušení spôsobilostí zastávať takú vysokú štátnu funkciu L. Nicholsonová ani neumiestni. Pridávam k tomu pár poznámok aj na základe osobnej skúsenosti ako poslanec v období rokov 2002-2006.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. V celej doterajšej histórii slovenského parlamentu ani jedna z vládnych koalícií neblokovala schôdzu, ktorej bodom bolo vyjadrenie nedôvery členovi vlády. Pri takom bode programu sa ten ani neschvaľuje, schôdza sa uskutočňuje

2. Pri posudzovaní situácie prísne v zmysle práva platí, že základom pri posúdení účasti poslanca na konkrétnej schôdzi v parlamente je Prezenčná listina. Účasť sa neodvíja od toho, či sa elektronicky prezentoval alebo neprezentoval. O účasti sa dočítame v § 63 Rokovacieho poriadku. V odseku (1) sa konštatuje, že "Poslanec je povinný zúčastňovať sa na schôdzach národnej rady..." a v odseku (2) sa uvádza. že "Na každý rokovací deň schôdze národnej rady alebo jej výboru sa vyhotoví prezenčná listina, do ktorej sú povinní zapísať sa všetci prítomní poslanci". V spomínanom období 2002-2006 predseda P. Hrušovský v dvoch prípadoch si dal doniesť prezenčnú listinu a podľa nej skontroloval počet prítomných poslancov, raz dokonca vyhlásil, že neprítomného poslanca treba vyhľadať, lebo inak bude jeho podpis na Prezenčnej listine považovať za jej falšovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3.Elektronická prezentácia účasti sa len počas rokov zaužívala ako zjednodušené zisťovanie prítomnosti poslancov. Ináč by pri každom hlasovaní museli overovatelia počítať prítomnosť poslancov a zisťovať aj počet pri jednotlivých hlasovaniach, čím by sa proces hlasovania predlžuje. Aj to som zažil pri poruche elektronického zariadenia. Jedine, čo sa dá L. Nicholsonovej vyčítať je moment, že mohla vyzvať overovateľov na spočítanie poslancov v sále, ale aj tu by sa dal uplatniť paragraf 146, ktorý ustanovuje, že “ak sa počas schôdze národnej rady vyskytne pochybnosť o postupe podľa tohto zákona, rozhoduje v jednotlivých prípadoch predsedajúci”. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Ak by sme mali posudzovať pri tomto probléme počínanie podpredsedu A. Hrnčiara a podpredsedníčky L. Nicholsonovej, tak keď aj dám bokom podľa všetkých doterajších zistení falšovanie podpisu predsedu, tak Rokovací poriadok porušil A. Hrnčiar a síce ustanovenie paragrafu 23, odsek 5, v rámci ktorého sa konštatuje, že "ak ani na ďalší rokovací deň nie je do jednej hodiny po určenom začiatku schôdze prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, predsedajúci schôdzu skončí". Samotný A. Hrnčiar si zrejme uvedomoval, že L. Nicholsonová schôdzu regulárne otvorila, inak by totiž jeho posledné slová neboli, že "schôdzu prerušujem na neurčito". 

Ľubomír Lintner

Ľubomír Lintner

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po pôsobení vo všetkých typoch médií a politike som teraz už dôchodcom, ale nechcem zanevrieť na žurnalistiku, dianie v spoločnosti a médiách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu